Kokoomuspoliitikko pohtii mahdollisuutta kieltää Elokapina

Otto Merin mukaan ”Elokapina alkaa muistuttaa Pohjoismaista vastarintaliikettä.”

Yhteiskunta

Otto Meri on helsinkiläinen lakimies ja kokoomuslainen kaupunginvaltuutettu.

Kokoomuslainen kaupunginvaltuutettu sekä asianajaja Otto Meri pohtii Twitterissään mahdollisuutta kieltää Elokapina. Merin mukaan Elokapinan kiellossa voisi hyvinkin käyttää samoja argumentteja, jotka johtivat osaltaan Pohjoismaisen Vastarintaliikkeen (PVL) kieltoon.

Meri kirjoittaa, että yhdistyslain mukaan yhdistys voidaan lakkauttaa, jos se toimii olennaisesti vastoin lakia ja hyviä tapoja. Kuten olemme uutisoineet, muodostaa Elokapinan toiminnan ytimen juurikin lakia rikkovat tempaukset sekä ihmisten kouluttaminen niihin.

Yhdistyslaki siis mahdollistaisi Elokapinan kieltämisen. Kun asiasta on nyt esimerkiksi Merin Twitter-päivityksen alla keskusteltu, ovat kulttuurimarxistitkin saapuneet sankoin joukoin tunnustamaan, että PVL-kiellon taustalla olivat poliittiset syyt, eivät toimintatapoihin liittyvät.

Elokapinalla on rekisteröity taustayhdistys Elonvaalijat Ry, jonka kautta yhdistyksen johtoportaan saisi vastaamaan kieltovaateisiin. Yhdistyksen puheenjohtaja on Suomen Kommunistisen Puolueen jäsen Minna Mentula.

Lue lisää:

Elokapina-taustayhdistyksen puheenjohtaja Suomen Kommunistisen Puolueen Minna Mentula

ElokapinaKokoomusKotimaaOtto MeriPohjoismainen VastarintaliikePolitiikkaRikosYhdistyslakiYhteiskunta

Keskustelu

2 kommenttia

 • R

  Vastaa

  Miksi vasemmistoa ei kielletä, sehän on avoimesti terroristinen liike joka haalii mailmalta terroristeja omiin joukkoihinsa.
  Vai onko Punavuoren tissipiski antifanteilla jokin syytesuoja, ei ainakaan minua kohtaan

 • Silakat uuniin

  Vastaa

  Jännästi kaikki Twitterin tunnetuimmat äärivasemmistolaiset älähtivät kaikista kovinten tuohon Oton twiittiin…

  ..jos siis oletetaan että Elokapina ei ole mikään äärivasemmistolaisten peitejärjestö.

 • Vastaa

  Sähköpostiosoitettasi ei julkaista.

  Lue seuraavaksi